Spis treści
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Labeling Technologies w Stanach Zjednoczonych z dr. Pendergrassem i profesorem Boydem Haleyem, opracowano bezbolesny i dokładny test OroTox, który sprawdza czy wyleczony kanałowo ząb może być źródłem bakterii i zakażeń.
To nowatorskie rozwiązanie, które pozwala na precyzyjne leczenie i zapewnienie maksimum bezpieczeństwa pacjentom.
Leczenie kanałowe a bakterie
Leczenie endodontyczne, zwane kanałowym, polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba oraz oczyszczeniu kanałów korzeniowych z chorej tkanki i bakterii. Niestety nawet najlepsze metody dezynfekcji kanałów nie daje gwarancji, że leczony obszar jest całkowicie wolny od drobnoustrojów.
Bakterie często znajdują się w kanalikach zębinowych , w zębach martwych, do których nie zawsze można dotrzeć za pomocą antybiotyków i środków dezynfekujących. Mogą pojawić się również podczas leczenia np. poprzez powstałe mikroszczeliny. Rozwinięcie bakterii w zębie działa szkodliwie na organizm.
Wytwarza toksyny, które mają negatywny wpływ na prace mózgu, osłabia mięśnie, zmniejsza wydolność fizyczną, a także negatywnie wpływa na odporność. Ulokowanie bakterii w kanałach korzeniowych skutkuje także syntezą białek, których skutkiem może być autoagresji układu immunologicznego, rozwój alergii czy chorób układowych.
Na czym polega test OroTox?
Test Orotox polega na pobraniu próbki materiału biologicznego z kieszonki dziąsłowej przy zębie, który chcemy sprawdzić. Następnie poddaje się ją reakcji z czynnikami chemicznymi, które są specjalnie dobrane. Dzięki cienkiej sterylnej papierowej końcówce ciecz jest wchłaniana z kieszeni dziąseł wątpliwego zęba przez około jedną.
Próbkę umieszcza się w płynie testowym OroTox, który ulega przebarwieniu.Analizy dokonuje się już po 5 minutach na podstawie porównania barwy, która powstała w badanym materiale z barwą ze wzornika. Skala kolorów pozwala sprawdzić, czy w badanym zębie wytwarzają się toksyny czy nie.
Test dostępny jest w dwóch wariantach:
- podstawowej – pozwala na wykrycie obecności związków siarki, które są charakterystyczne dla przemiany materii u bakterii patogennych, Pozwala sprawdzić czy w kieszonce dziąsłowej zęba są szkodliwe mikroorganizmy
- uzupełniającej – w tej wersji sprawdza się obecność białek zapalnych. Dzięki temu można ocenić wpływ bakterii na pracę systemu immunologicznego.
Jak się przygotować do testu?
- Badanie wykonuje się co najmniej dwa dni po oczyszczeniu płytki nazębnej.
- Godzinę przed badaniem należy umyć żeby bez pasty
- Nie stosować płynu do płukania jamy ustnej w dzień badania
Jakie są zalety testu OroTox?
Test OroTox ma wiele zalet. Pozwala ustalić, co należy zrobić z leczonym kanałowo zębem, nawet przy braku zmian radiograficznych.
Ponadto pozwala pacjentowi utrzymać zęby bez ryzyka rozprzestrzenienia się bakterii i toksyn w jego organizmie. test pozwala wykryć, czy w leczonym korzeniu zęba są trucizny lub bakterie, które mogą uszkodzić inne narządy i negatywnie wpływają na organizm.
To całkowicie bezbolesny zabieg, a jego wykonanie zajmuje zaledwie kilka mitu.
Zalety zabiegu
- Pozwala ustalić dalsze leczenie
- Wykrywa bakterie
- Wykrywa toksyny
- Bezbolesny
Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Dentysta.eu – dentysta Gliwice.