Dla każdego rodzica powinno być niezwykle ważne, czego uczy się jego pociecha i jak będzie mogła wykorzystać nabytą wiedzę w późniejszym życiu. Właśnie z tego powodu, oferty edukacyjne oferowane przez przedszkola potrafią być bardzo obszerne i wybór dodatkowych zajęć jest tak wielki, że może wręcz przytłoczyć. Żeby nieco ułatwić wybór rodzicom, przyjrzymy się dzisiaj tematowi gotowania w przedszkolu i odpowiemy na pytanie, dlaczego ta niepozorna aktywność to jeden z najlepszych możliwych wyborów dla naszego dziecka.

Zabawy sensoryczne – podstawa rozwoju dziecka w przedszkolu

Zajęcia gotowania w przedszkolu możemy zaliczyć do szerokiej grupy zabaw sensorycznych. Są to wszystkie aktywności dziecka, które uczą go poznawania otaczającego świata za pomocą zmysłów, oraz właściwej interpretacji wszystkich, płynących do niego bodźców. O tym, jak ważna jest sensoryczna aktywność dziecka może świadczyć chociażby fakt, że małe dzieci mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi – to ich sposób na poznawanie nowych bodźców i wykorzystanie ich do zrozumienia świata.

Dzięki zabawom sensorycznym nasze dziecko może uczyć się zdecydowanie szybciej. Przez samodzielne przeżywanie i doświadczanie różnych sytuacji nauka dziecka może przebiegać zdecydowanie sprawniej i prościej, niż miałoby to miejsce w przypadku wykorzystania bardziej konwencjonalnych metod.

Gotowanie jako zabawa sensoryczna

Gotowanie w przedszkolu to świetny wybór zajęć dodatkowych dla naszej pociechy, który niesie ze sobą bardzo wiele korzyści dla jej rozwoju. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że gotowanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności, jakie może posiadać każdy z nas. Jeśli nasze dziecko zacznie uczyć się gotować już na etapie przedszkolnym, znacznie zwiększamy szanse na to, że uda mu się opanować tę sztukę relatywnie wcześnie.

Podczas zajęć gotowania w przedszkolu, dziecko ma także szanse poznać ogólną higienę i warunki pracy w kuchni. Dowie się chociażby tego, jak w bezpieczny i komfortowy sposób korzystać z potencjalnie groźnych narzędzi, takich jak nóż. Wspólne gotowanie to także świetna okazja do tego, by pomóc dziecku wyrobić umiejętność pracy w zespole i współpracy z innymi w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu.

Nie możemy zapominać także o tym, że gotowanie w przedszkolu to przede wszystkim świetna zabawa dla dziecka, która będzie dla niego rewelacyjnym urozmaiceniem codziennego planu zajęć. Niezależnie od tego, który z tych powodów będzie dla nas najważniejszy – zajęcia gotowania w przedszkolu to coś, co warto rozważyć, jeśli zależy nam na właściwym zagospodarowaniu czasu naszego dziecka w przedszkolu.