Apatia to stan obniżonego nastroju w którym występuje brak chęci i motywacji do życia. Objawia się zobojętnieniem emocjonalnym, zniechęceniem do wykonywania jakichkolwiek działań, zwłaszcza fizycznych. Odbija się to na relacjach społecznych, zwłaszcza z najbliższą rodziną. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Skąd bierze się apatia?

Apatia to najczęściej krótkookresowe obniżenie nastroju, które najczęściej objawia się w postaci zmęczenia i braku motywacji do działania. Może wynikać z naturalnych przyczyn, które są konsekwencją przepracowania lub naturalnych rytmów funkcjonowania człowieka. Mówi się często, że jedną z częstszych przyczyn jest po prostu wiek, a więc dorastanie u młodych osób lub kryzys wieku średniego.

Do bardziej poważnych przyczyn należą między innymi różnego rodzaju traumy i nieoczekiwane wydarzenia, które burzą naturalny tryb życia. Także długotrwały stres może stać się przyczyną pojawienia się apatii. Zły sposób odżywiania się, wystawianie organizmu na duże obciążenia fizyczne i intensywne treningi przyczynić się może do wywołania w organizmie spustoszenia. W konsekwencji wpłynie on na rozwój apatii.

Apatia – jak sobie z nią poradzić?

Z apatią należy walczyć już w momencie pojawienia się pierwszych jej symptomów. Przede wszystkim należy wygospodarować odpowiednią ilość czasu dla siebie i na własne przyjemności. Trzeba zadbać zarówno o regenerację, jak i odpoczynek, zwłaszcza w trakcie prowadzenia intensywnego trybu życia.

W wielu przypadkach zbawienna może okazać się joga oraz inne techniki relaksacyjne, a także wyciszenie i odpoczynek na łonie natury, z dala od negatywnych bodźców. Kluczowe znaczenie ma także dobrze zbilansowana dieta oraz wysiłek fizyczny adekwatny do stanu psychofizycznego.

Jeśli stan apatii utrzymuje się przez długi czas to należy skonsultować się ze specjalistą. Może być nim doświadczony psycholog w Warszawie, który na początek przeprowadzi kompleksową diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Terapia to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby poradzić sobie z apatią.