kobieta trzyma szczoteczkę do zębów

Pasty do zębów obecnie spełniają wiele funkcji. Niektóre są wybielające, inne działają leczniczo na krwawiące dziąsła. W zależności od potrzeb trzeba wybrać taką pastę, by służyła jak najlepiej. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się pasty do zębów, które są dostępne na rynku.

Jakie składniki zawierają pasty do zębów?

Tradycyjna pasta do zębów zawiera substancje ścierające, pieniące, antybakteryjne, smakowo-zapachowe. Większość z uniwersalnych past zawierają fluor, który ma działać przeciwpróchniczo. Obecnie fluor jest składnikiem kontrowersyjnym, uważanym przez niektórych za szkodliwą substancję, która gromadzi się w tkankach organizmu i szkodzi zdrowiu. Jednak fluor zapobiega powstawaniu próchnicy.

Działanie przeciwpróchnicze wykazuje także ksylitol, który mimo słodkiego smaku nie stanowi pożywki dla bakterii. Ważne jest, by pasta do zębów nie szkodziła szkliwu. Aby sprawdzić stopień ścieralności pasty, trzeba zwrócić uwagę na wskaźnik RDA. Wskaźnik RDA dla uniwersalnej pasty do zębów powinien wynosić nie więcej niż 80.

Czym różnią się pasty do zębów?

Pasty do zębów mają różne funkcje, poza czyszczeniem i odświeżaniem oddechu. Bardzo często są wybierane pasty wybielające, które zawierają składniki ścierające, najczęściej granulki. Ich wybielająca moc polega na usuwaniu przebarwień i plam z powierzchni zębów, a poza tym zapobiegają próchnicy i kamieniu nazębnemu. Te pasty mają wyższy wskaźnik RDA niż tradycyjne pasty.

Dla osób z problemem nadwrażliwych zębów oraz z paradontozą są specjalne pasty ochronne. Na nadwrażliwe zęby stosuje się pastę z chlorkiem lub azotanem potasu, które osłaniają otwarte kanaliki zębowe, blokując w ten sposób przewodnictwo nerwowe. Natomiast w chorobach przyzębia polecane są pasty zawierające wyciągi z ziół, które działają bakteriobójczo oraz łagodząco.

Istnieją również specjalne pasty do zębów dla dzieci, do czyszczenia protez zębowych oraz z zawartością fluorku lub bez. Wybór pasty do zębów zależy od indywidualnych potrzeb. Pasty do zębów marki Blendamed, Colgate, Elemex. oferują wiele możliwości. Dostępne są pasty wybielające, dla zębów wrażliwych oraz z chorobami przyzębia. Bez problemu można znaleźć pasty, które chronią przed próchnicą, osadzaniem się kamienia nazębnego i płytki nazębnej, a także odświeżają oddech i chronią szkliwo.