polozna

Położna jest bardzo ważną osobą dla każdej kobiety w ciąży. Kim dokładnie ona jest i czym się zajmuje? Przyglądamy się bliżej temu zawodowi i wyjaśniamy, jak wybrać dobrą położną!

Położna – kto to jest?

Położna jest pracownikiem ochrony zdrowia. Posiada ona wiedzę i doświadczenie w dziedzinie opieki nad kobietami w czasie ciąży, porodu i połogu.

Położne pracują przede wszystkim w szpitalach, gabinetach ginekologicznych, klinikach ginekologicznych. Również mogą one odwiedzać swoje pacjentki w ich domach.

Wsparcie położnych jest bardzo istotne dla dobrego samopoczucia zarówno matki, jak i dziecka.

Czym zajmują się położne?

Położne odpowiedzialne są za wiele czynności, jakie związane są z przygotowaniem do ciąży, ciążą oraz porodem i połogiem u kobiet. Najczęściej położne zajmują się prowadzeniem poniższych czynności:

Pomoc kobietom w ciąży

Położne doradzają kobietom w ciąży i przeprowadzają różne badania kontrolne, aby monitorować stan zdrowia matki i płodu.

Pomoc przy porodzie

Położne mogą odbierać porody, a także pomagać przy porodzie, który odbierany jest przez lekarza ginekologa-położnika.

Kontrolowanie stanu zdrowia matki i dziecka

Podczas porodu oraz po jego zakończeniu położne monitorują stan zdrowia matki i dziecka. W razie pojawienia się różnych nieprawidłowości mogą one wezwać lekarza lub same wykonać określone procedury medyczne.

Opieka poporodowa

Po porodzie położne zapewniają wsparcie matkom, między innymi pomagają w karmieniu piersią, rekonwalescencji poporodowej i opiece nad noworodkiem.

Edukacja

Położne prowadza również różne działania edukacyjne, które dotyczą wielu aspektów ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem, aby pomóc kobietom planującym ciążę, będącym w ciąży oraz tym, które już urodziły.

Wobec tego położne uczestniczą w wielu procesach, jakie związane są z ciążą. Wybranie dobrej położnej, która ma duże doświadczenie oraz odpowiednie podejście, jest bardzo ważne, ponieważ razem z nią kobiety mogą łatwiej przejść przez niekiedy trudne i kłopotliwe procesy związane ze zmianą organizmu w trakcie ciąży oraz porodem i opieką nad nowonarodzonym dzieckiem.

Kiedy korzysta się z usług położnej?

Zgodnie z przepisami, każda kobieta w Polsce powinna mieć wybraną położną na NFZ. Można również zmienić deklarację o wyborze położnej. Opinie o położnych można znaleźć online, co może być bardzo pomocne w dokonaniu wyboru.

Gdy poszukiwany jest dobry gabinet albo klinika ginekologiczna położnicza Mikołów – https://imanhijazi.pl/ oferuje kobietom z tego miasta i z okolicznych miejscowości kompleksowe wsparcie. Adresy oraz oferty działających w tym mieście placówek medycznych można znaleźć online.